1.Wybielanie nakładkowe


2.Wybielanie gabinetowe


Obie te procedury opierają się na zastosowaniu różnych stężeń nadlenku wodoru lub karbamidu(3%-30%) . Im wyższe stężenie środka wybielającego w żelu tym większa jego efektywność . Jednak z powodu możliwości uszkodzenia otaczających ząb tkanek preparaty o najwyższym stężeniu mogą być stosowane jedynie w gabinecie stomatologicznym pod okiem lekarza.


Wybielanie gabinetowe


Przed zabiegiem lekarz ocenia czy przebarwienia dadzą się wybielić a następnie jeżeli istnieje taka konieczność wykonuje profesjonalne czyszczenie i skaling zębów co zwiększa efektywność wybielania. Procedura wybielania gabinetowego z reguły trwa około godziny. Aby umożliwić ocenę skuteczności wybielania w pierwszym kroku ocenia się kolor i odcień zębów lub wykonuje fotografię uśmiechu. Następnie przygotowuje się zęby do zabiegu. Aby ochronić Cię przed przykrymi konsekwencjami wybielania w naszym gabinecie stosujemy markowy płynny koferdam zabezpieczający Twoje dziąsła przed działaniem preparatu. W procedurze wybielania gabinetowego stosujemy wysokiej jakości preparat  zawierający 35% nadtlenek wodoru. Preparat ten nakłada się na zęby pacjenta maksymalnie trzykrotnie za każdym razem na 10-15 minut w zależności od stopnia przebarwienia i wrażliwości zębów pacjenta na wybielanie. Jako katalizatora reakcji używana jest specjalna lampa do wybielania, a oczy pacjenta zabezpieczamy okularami ochronnymi. Dla dodatkowej ochrony zabezpieczamy twoje oczy specjalnymi okularami ochronnymi. Po zakończeniu wybielania za pomocą ssaka preparat jest usuwany z zębów.

Zabieg kończy ocena efektu wybielania.


Wybielanie nakładkowe


Wybielanie nakładkowe polega na stosowaniu przez pacjenta preparatów w domu. Szczególnie zaleca się ten sposób wybielania pacjentom o nadwrażliwych zębach. Proces wybielania jest delikatniejszy i bardziej rozłożony w czasie w stosunku do wybielania przy użyciu lampy. Zwykle wybielanie trwa  5 -10 dni. Lekarz pobiera wycisk i wykonuje indywidualnie przygotowaną na zęby szynę. Szynę z preparatem zalecamy używać 1-2 h dziennie lub w trybie nocnym w zależności od zastosowanego systemu.Oporność zębów na wybielanie


Każdy człowiek podobnie jak kolor oczu czy skóry posiada naturalnie różny kolor zębów. Różne są też przyczyny przebarwień. Poza przebarwieniami związanymi ze spożywanym jedzeniem,kawą czy herbatą zęby mogą posiadać ciemny kolor związany z wadami genetycznymi struktury zęba, zażywanymi przez pacjenta lekami,chorobami ogólnoustrojowymi czy spowodowane leczeniem kanałowym lub urazem. Tego typu przebarwienia są trudne do usunięcia. W takich przypadkach po nieudanym wybielaniu lekarz może zaproponować inne sposoby poprawy wyglądu Twojego uśmiechu.


Czy to boli?


Część ludzi nie odczuwa bólu ani uczucia nadwrażliwości podczas zabiegu. Większość jednak będzie czuła pewne sensacje w postaci mrowienia lub kłucia podczas i po zabiegu. Takie odczucia znikają zwykle po ok 48h. Aby maksymalnie ograniczyć niemiłe odczucia stosujemy wspomnianą wcześniej „podwójną ochronę” . Bardzo rzadko ze względu na skrajną nadwrażliwośc zębów pacjenta lekarz może być zmuszony odstąpić od zabiegu i ewentualnie zapropnować inny sposób wybielania.
Jak długo trwa efekt wybielania?


To o ile odcieni Twoje zęby będą jaśniejsze po wybielaniu i jak długo będzie trwał efekt zależy od indywidualnych cech tkanek zęba. Zwykle efekt białych zębów utrzymuje się co najmniej rok przy stosowaniu się do diety ubogiej w silne barwniki. Pamietaj!! Aby utrzymać długotwały efekt jasnego uśmiechu unikaj produktów zawierających silne barwniki- czerwonego wina, mocnej herbaty,kawy i papierosów. Możesz stosować również pasty wybialające. Pomogą one utrzymać Twój uśmiech w bieli. W szczególności stosuj się ściśle „białej diety” przez pierwszy tydzień po procedurze wybielania póki szkliwo twoich zębów nie ulegnie remineralizacji.

Najczęstszą przyczyną przebarwień zębów są barwniki zawarte w produktach żywnościowych , kawie ,herbacie oraz dymie papierosowym. Wybielanie zębów jest procesem polegającym na usuwaniu tych akumulujących się przez całe nasze życie plam i przebarwień.

Większość profesjonalnych gabinetów stomatologicznych proponuje wybielanie w dwóch systemach.Wybielanie zębów