Protetyka

Korona metalowa licowana porcelaną

Most jest stałym uzupełnieniem protetycznym co oznacza, żę po zacementowaniu nie wyjmuje się go już z jamy ustnej i ma on służyć pacjentowi wiele lat. Most zwykle składa się z trzech elementów: dwóch filarów którymi zazwyczaj są zęby pacjenta i przęsła rozciągniętego miedzy filarami, którym uzupełnia się lukę  w uzębieniu pacjenta. Możliwość uzupełnienia luki w uzębieniu pacjenta mostem ocenia lekarz biorąc pod uwagę warunki anatomiczne, rozmieszczenie zębów własnych pacjenta i ich jakość a następnie  planuje uzupełnienie tak aby pacjent mógł się nim cieszyć  jak najdłużej.


Mosty metalowe licowane porcelaną

Korony protetyczne umożliwiają odbudowę zębów zniszczonych, których nie można odbudować  materiałem kompozytowym. Korony tego typu stosowane są czasem z innych wskazań takich jak np.  rekonstrukcja zawrcia, poprawa kształtu zębów pod klamry, poprawa estetyki. Kolor i przezierność porcelany którą jest licowana podbudowa metalowa jest dobierana indywidualnie tak  aby zapewnić dobry efekt estetyczny. Wykonanie korony protetycznej na zębie leczonym endodontycznie z reguły wymaga wzmocnienia zęba wkładem koronowo – korzeniwym.

Korona metalowa licowana porcelaną

Korona metalowa licowana porcelaną

Proteza akrylowa to tradycyjne uzupełnienie ruchome odbudowujące liczne braki zębowe. W stomatologii wyróżnia się protezy całkowite i częściowe. Są  wykonane z tworzywa sztucznego zwanego akrylem w kolorze różowym imitującym naturalną barwę dziąsła.  Protezy częściowe mogą one być wyposażone w metalowe klamry zamocowane do wybranych pozostałych zębów naturalnych w celu utrzymania protezy. Wszystkie protezy  mogą zostać wzmocnione poprzez wtopienie w akryl metalowej siatki, zmniejsza to prawdopodobieństwo złamania protezy.

Proteza akrylowa

Proponujemy Państwu następujące rodzaje uzupełnień protetycznych:


- korony metalowe licowane porcelaną

- mosty metalowe licowane porcelaną

- protezy akrylowe całkowite i częściowe

- protezy szkieletowe

-korony i mosty ceramiczne na cyrkonie

- licówki ceramiczne

Korona metalowa licowana porcelaną

Proteza szkieletowa nazywa sie tak dlatego, ponieważ głównym elementem konstrukcyjnym jest metal stanowiacy szkielet całej protezy powleczony tworzywem w kolorze dziąsła z osadzonymi sztucznymi zębami. Dzięki zastosowaniu metalu protezy są cienkie lekkie i wytrzymałe. Zamocowanie protezy następuje przy pomocy klamer, które są często widoczne. Można je zastąpić klamrami acetalowymi wykonanymi w kolorze zębów. Protezy szkieletowe są protezami nieosiadającymi dzięki czemu ich użytkowanie jest zdrowsze dla przyzebia. Ciężar żucia jest przenoszony dzięki specjalnym podparciom na zęby własne pacjenta a nie na dziąsło. Odmianą protezy szkieletowej jest szynoproteza, którą stosuje się w celu stabilizacji rozchwianych zębów w chorobach przyzębia.

Proteza szkieletowa